معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > کتاب پله پله تا ملاقات خدا به زبان کردی ترجمه و منتشر شد.


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب پله پله تا ملاقات خدا به زبان کردی ترجمه و منتشر شد.

 کتاب پله پله تا ملاقات خدا نوشته دکتر عبدالحسین زرین کوب  توسط آقای محمد گرسی به زبان کردی ترجمه و در 312صفحه از سوی  انتشارات احسان ترکیه چاپ ومنتشر شد.

پله پله تا ملاقات خدا دکتر عبدالحسین زرین کوب در مورد زندگی، اندیشه و سلوک مولانا جلال‌الدین محمد بلخی (رومی) می‌باشد. عبدالحسین زرین‌کوب در این کتاب بر خلاف سایر تألیفات خود از دادن مراجع و منابع مختلف و متعدد در داخل کتاب خودداری کرده و همه مطالب را به قلمی بسیار ساده، روان و عامه فهم نوشته‌ است. عنوان کتاب یادآور این بیت دفتر سوم مثنوی معنوی است:

«از مقامات تبتل تا فنا     پله پله تا ملاقات خدا»

دکتر زرین کوب در مقدمه، در خصوص عنوان کتاب می نویسد:

«پله پله تا ملاقات خدا، و این عنوان را از آن‌رو برای این نوشته برگزیده‌ام که خطّ سیر زندگی مولانا جلال‌الدین محمّد بلخی رومی معروف به مولوی را در سلوک روحانی تمام عمر او نشان می‌دهد؛ هرچند خود در مثنوی معنوی وی به شکل یک مصرع شعر، از زبان طعانه‌یی نقل می‌شود که به پندار خویش هیچ نشانی از آن در مثنوی –که خود یک رویه از زندگی و سلوک مولاناست –نمی‌یابد. جزء اخیر مصرع مولانا هم تعبیری ترجمه گونه مأخوذ از کریمهٔ«وَ منْ یَرجُو القاءَ ربّه» در قرآن کریم (۱۱۰/۱۸) است و با استناد به کلام لاریب در باب تعبیر و عنوان بر گوینده و نویسنده مجال ریبی نمی‌ماند اگر چه امکان تأویل در این باب نیز توقف در ظاهر تعبیر را الزام نمی‌کند.

این کتاب شرح جانانه و جنون آمیز جوانمردی است که پیش از آنکه صبح معرفت،از مشرق سرّش بر دمد و «شمس» عشق در افق اقبالش طالع شود، زاهدی باز ترس، سجاده نشینی باوقار، شیخی زیرک،مرده ای گریان بود  و وقتی در چنگال شیخ گیر افتاد و دولت عشق را نصیب برد.  زنده ای خندان،عاشقی پَرّان، یوسفی یوسف زاینده، و آفتابی بی سایه شد ..


١٦:٢٣ - 1396/11/09    /    شماره : ٥٠١٢٣٣    /    تعداد نمایش : ٧٥خروج
ترکی |  وزارت امورخارجه | سرکنسول | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر